MAAILM SELJAKOTIS. 100 aastat loodusteaduslikke ekspeditsioone
Tartu Ülikooli loodusmuuseumi näitus „MAAILM SELJAKOTIS. 100 aastat loodusteaduslikke ekspeditsioone“ on pühendatud rahvusülikooli sajandale juubelile.
Maailm on väärt, et teda enam kui kord avastatakse – need Lennart Meri sõnad on motoks Tartu Ülikooli loodusmuuseumi näitusele, mis annab ülevaate Eesti loodusteaduse arengusuundadest viimase sajandi jooksul nähtuna läbi loodusteaduslike ekspeditsioonide. Näitusele valitud lugudest näeme, kuidas ekspeditsioonidel kogutud materjalide ja teadmiste abil kujunevad ideed liigirikkuse ning looduskeskkonna säilitamiseks.
Näitus keskendub geoloogia, zooloogia, botaanika ja mükoloogia valdkondadele, kus ekspeditsioonidelt kaasa toodud materjal talletatakse edasiseks uurimiseks teaduslikes kollektsioonides.
Eri ajaperioodide vaimsust toovad näitusekülastajate silme ette ajaloolised arhiivikaadrid ja fotod. Eksponeeritud on mitmed reisidelt kaasa toodud objekte, millel on lisaks teaduslikule väärtusele põnevad lood.
eElurikkuse veebirakenduse abil kuvatakse viimase saja aasta jooksul Tartu teadlaste ekspeditsioonid ning nende käigus avastatud uued liigid koos leiuandmetega. Teadlaste poolt on uusi liike avastatud ligi 900 ning nende leiukohad näitavad, et uurimistöö on viinud meie teadlasi ekspeditsioonidele üle kogu maailma.
Näitust saab vaadata Tartu Ülikooli loodusmuuseumis 27.11.2019 - 26.04.2020
Näitus kuulub Rahvusülikool 100 sündmuste programmi.
Näituse kuraatorid on Inge Kukk ja Andro Truuverk, kujundajad Silver Vahtre ja Margot Sakson. Multimeedialahendused teostasid Allan Zirk, Marko Peterson ja Timo Piirmann. Ekspertidena panustasid Mare Isakar, Urmas Kõljalg, Kadri Pärtel, Ülle Reier, Villu Soon, Ave Suija, Kai Vellak. Näituse teostas Salibar. Näituse valmimist toetasid Kultuuriministeerium ja Eesti Kulturkapital.