Loodusvaatluste sisestamine PlutoF süsteemis

PlutoF süsteemis on mitu erinevat võimalust loodusvaatluste sisestamiseks. Nendesse kõigisse saab siseneda ühe ja sama kasutajatunnusega ning ei pea eraldi registreerima. Oma kasutajatunnust on kõige parem hallata Plutof veebilehe kaudu.

Kasutajaks registreerumine

PlutoFi kasutajaks saab registreerida PlutoFi kodulehel: https://app.plutof.ut.ee/register
Palun järgige seal olevaid nõuandeid ja suuniseid kasutajatunnuse ja parooli loomisel. Kasutajatunnus võib olla ka e-maili aadress.
Kui PlutoFi kasutajatunnus on ununenud, saab selle taastada siin: https://app.plutof.ut.ee/recover-password
Probleemide korral võite kontakteeruda PlutoFi tehnilise toega: support@plutof.ut.ee.

Nutirakendus PlutoF GO

Nutiseadmetes (Android, iOS) soovitame kasutada rakendust PlutoF GO.
Rakenduse leiate Android Play (play.google.com/store/apps/details)
või App Store (apps.apple.com/app/plutof-go/id1633390609) keskkonnast.
Sisselogimine toimub PlutoF kasutajakontoga, registreeruda saab ka otse mobiilirakenduses.

Vaatluse sisestamine PlutoF GO abil:

PlutoF töölaud

Kui olete regulaarne loodushuviline ja tahaksite edaspidigi loodusvaatlusi sisestada, siis soovitame kasutada PlutoF töölauda. Vaatluste mooduli leiate peamenüüst "Taksoni esinemine" => "Vaatlused" => "Lisa uus" (app.plutof.ut.ee/observation). Sisestamiseks kasutage liigirühmale vastavat vormi - "Vaatlus: lind", "Vaatlus: putukas" või "Vaatlus: vaikimisi". Pärast sisestust liigub vaatlus moderaatoritele kinnitamiseks või täiendamiseks. Kui te ei oska täpset liiki määrata, võiks vaatlusega kaasas olla meediafail, mille abil saaks spetsialist täpse määrangu anda.

Legulus

Legulus on vaatluste veebirakendus, mida soovitasime varasemalt. Praegu on soovituslik vaatlustööriist välitingimustes PlutoF GO nutirakendus.
Legulust on aga endiselt mugav kasutada arvutis üksikvaatluste sisestamiseks, kui PlutoF veebitöölaud tundub liiga keeruline. Leguluse kasutusloogika meenutab PlutoF GO rakendust.

Vaatluste teatamine e-maili teel

Kui te ei näe ennast pideva loodusvaatluste sisestajana, aga sooviksite huvitavast leiust ikkagi teada anda, tuleks saata elektrooniline kiri Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia meiliaadressile (loodusmuuseum@ut.ee). Kirjaga peaks kaasas olema ka pilt või video.
Kirja sisu: Teema: Loodusvaatlus; Vaadeldud liik; Vaatleja nimi; Vaatluse tegemise aeg; Võimalikult täpne asukoht (koordinaadid või kaardi link); Märkused vaatluse kohta (vaadeldud isendite arv, tegevus, sugu, jm)

Lisaküsimuste korral palume saata elektrooniline kiri aadressile support@plutof.ut.ee.