Üle-eestiline loodusvaatluste maraton 2021

12.–13. juunil 2021 toimus neljas üle-eestiline loodusvaatluste maraton. 24 tunni jooksul tegid loodushuvilised üle 7600 loodusvaatluse ja leiti Eestis uus liik.

Vaatlusi tehti 41 alal üle Eesti, millest vabatahtlikud loodushuvilised enne sündmust teada andsid. Võrreldes eelmiste kordadega oli oluliselt rohkem nii vaatlusi, vaatlusalasid, vaatlejaid kui ka maratonil registreeritud liike. Lisaks avastati esmakordselt vaatlusmaratoni ajaloos Eestis uus liik – muulukal elav pahklest Fragariocoptes setiger. Uue liigi leidis Maarika Männil Raplamaalt Sõtke vaatlusalalt.

Kokku sisestas vaatlusi 208 inimest, loodusretkedest ja muudest maratoniga seotud tegevustest sai osa ligi 600 inimest.

Enim liike leiti Järvamaalt Mägede vaatlusalalt – 578 taksonit on nüüdsest ühel maratonialal kirja pandud liikide rekord.

Kuna taimed vaatlejate eest ära ei jookse, oli taimevaatlusi kõige rohkem, üle 4000. Nagu ikka, olid vaatlejate lemmikute seas ka linnud ja putukad. Esmakordselt tuli teateid algloomade kohta ning tavalisest rohkem oli ka seente ja samblike vaatlusi. Kõige rohkem vaadeldud taimeliik oli harilik tamm ning loomaliik metsvint.

Loodusvaatluste maratoni käigus tehti mitmelt vaatlusalalt videolülitusi, mille kaudu said inimesed looduse vaatlemisest ja vaatlusalade eripärast rohkem teada. Salvestused on järelvaadatavad.

Vaatlusmaratoni korraldasid 2021. aastal Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed, kaaskorraldajad olid portaal Linnuvaatleja, mitmed loodusharidust edendavad asutused ja vabatahtlikud üle Eesti. Toetas KIK. Auhindadega toetasid Matsalu loodusfilmide festival, ajakiri Eesti Loodus, Eesti Loodusmuuseum, Tallinna Botaanikaaed, Tallinna Loomaaed, Eesti Ornitoloogiaühing, Regio, Pokumaa teemapark, Pärandkoosluste Kaitse Ühing, RMK Elistvere loomapark, RMK Sagadi Looduskool, kirjastus Varrak, kirjastus Lugu ja Lumm ja Eesti Loodusuurijate Selts.