Järjekorras viies loodusvaatluste maraton toimus 11.-12. juunil 2022 osana kaheksandast Loodusfestivali programmist. 24 tunni jooksul tegid loodushuvilised üle 7000 loodusvaatluse, mis on nähtavad Elurikkuse andmeportaalis.

Viies üle-eestiline loodusvaatluste maraton kutsus loodushuvilisi uurima oma kodukoha elurikkust. Loodusvaatluste maratoni eeskujuks on rahvusvaheline vaatlusformaat BioBlitz. BioBlitz tähendab, et kindlas paigas tuvastatakse kindlal ajavahemikul nii palju looma-, taime- ja seeneliike kui võimalik. Liike otsitakse harrastusvaatlejate ja -teadlaste abiga. BioBlitz kestab tavaliselt 24 tundi, et vaadelda elurikkuse avaldumise vorme kogu ööpäeva jooksul. Täpsem info: elurikkus.ee/lvm

Vaatlusmaratoni korraldasid 2022. aastal Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed, kaaskorraldajad olid portaal Linnuvaatleja, mitmed loodusharidust edendavad asutused ja vabatahtlikud üle Eesti. Toetas KIK. Auhindadega toetasid Matsalu loodusfilmide festival, ajakiri Eesti Loodus, ajakiri National Geographic Eesti, Eesti Loodusmuuseum, Tallinna Botaanikaaed, Tallinna Loomaaed, Eesti Ornitoloogiaühing, Regio, Pokumaa teemapark, Pärandkoosluste Kaitse Ühing, RMK Elistvere loomapark, RMK Sagadi Looduskool, Pernova Loodusmaja, Eestimaa Looduse Fond, kirjastus Varrak, kirjastus Lugu ja Lumm ja Eesti Loodusuurijate Selts.