Информация на русском языке

Vaatlusmaratonil osalemine

Kui sa soovid vaatlusmaratonil osaleda, siis:

  1. Leia endale sobiv registreeritud vaatlusala. Maratoni arvestusse lähevad ainult eelregistreeritud aladel tehtud vaatlused! Vaatlusalade registreerimine selle aasta maratoniks lõppes 8. mail 2024.
  2. Mine vaatlusalale ja pane ajavahemikus 8. juuni kell 12 ja 9. juuni kell 12 kirja kõik alal kohatud eluslooduse liigid ja tee nendest foto või video.
  3. Sisesta oma vaatlused PlutoF GO nutirakendusega ja saada oma vaatlused hiljemalt 20. juunil.

Vaatluste sisestamine

Vaatluste sisestamiseks soovitame eelkõige PlutoF GO nutirakendust (Android ja iOS).
Kui Sul on see juba varem installeeritud, siis peaks rakendust kindlasti uuendama, et seadmes oleks kõige viimane versioon.

Siit leiate juhendi PlutoF Go põhiliste kasutusfunktsioonide kohta.

PlutoF GO kasutamine maratonil

Kui olete PlutoF Go üldjuhendiga tutvunud, siis pöörame tähelepanu, et maratonil osalemisel tuleks vaatluste sisestamisel järgida järgmisi lisatingimusi.

Vaatluse saatmiseks maratonil peab täidetud olema projektiväli: "Maraton 2024". Projekt leitakse otsingu kaudu, selleks peaks olema seade internetis.

Soovitame maratoni ajaks seada selle projekti vaikimisi projektiks, siis on uue vaatluse sisestamisel see projekti juba eeltäidetud ja internetist otsima ei pea.

Määrangu lisamisel tuleb liiki otsida taksoni menüüst. Selleks, et seda toimingut saaks ka ilma internetita teha, soovitame seadetest alla laadida Eesti liikide nimekiri.

)

Videojuhend 2022. aasta maratoni näitel. Sel aastal on maratoni projektinimi Maraton 2024.

Vaadeldud taimede ja seente määramisel saab kasutada ka tehisaru abi. Selleks on kaks võimalust:

  1. Alustada vaatlust valikust "Määra liik" ja teha objektist foto, seejärel valida, kas tahetakse määrata taime või seent, siis oodata tulemust ning kui see tundub tõepärane, valida vastav liik. Vastuste juures on näha ka protsent, mis näitab tehisaru pakutud tõenäosust, et tema antud määrang on tõene. NB! Kui pakutud määrangute tõesus tundub väike, võiks proovida teha kas uus pilt ja proovida uuesti või jätta määranguks "ei tea" ning hiljem kasutada spetsiaalseid määrajaid.
  1. Alustada vaatluste nagu tavaliselt ning lisatud foto vaatest vajutada vasakul üleval olevat ikooni, et siseneda tehisaru määrangu menüüsse.

Veebirakendus Legulus

Kui te mingil põhjusel ei saa kasutada nutirakendust PlutoF Go, siis on endiselt võimalik vaatlusi sisestada ka veebirakenduse legulus.tools kaudu. Veebirakendus avaneb enamuses veebilehitsejais ning vaatlusi saab sisestada sama kasutajatunnuse alt, millega PlutoF süsteemi kasutatakse. Pöörame siiski tähelepanu sellele, et Legulus ei ole hetkel enam kõige turvalisem vahend vaatluste sisestamisel ning teatud tingimustel võivad andmed enne üleslaadimist kaotsi minna.

Legulusega saab vaatlusi ka tagantjärgi sisestada.

Vaata videojuhendeid, kuidas Legulust kasutada.
Küsimuste tekkimisel võta ühendust allpool toodud kontaktidega.

Pikk videojuhend (7:31)
Lühijuhend (3:16)
Инструкция по использованию приложения Legulus (7:31)

PlutoF töölaud

Kellel on juba varasem kogemus PlutoF elurikkuse andmete töölauaga, saavad vaatlusi sisestada ka sealt. Oluline on sisestatud vaatlused siduda õige projektiga (Maraton 2024). PlutoF töölauda on kogenud kasutajal mugav kasutada andmete sisestamiseks tagantjärele. Pöörame tähelepanu, et PlutoF töölaud nõuab veidi rohkem kogemust ja harjutamist, et seal mugavalt tegutseda. Valik videojuhendeid PlutoF veebitöölaua kasutamiseks

Kuidas liike määrata?

Põhjalik ülevaade pabermäärajatest, nutirakendustest, digimäärajatest ja Facebooki gruppidest.

Laadi alla:
Määramise soovitused koos vaatlusankeediga (pdf)
Vaatlusankeet (pdf)

Kuidas vaatlusi sisestada?

Maratoni ajal (8.–9. juunil) saab vaatluste sisestamise tõrgete korral abi ka telefoni teel: Veljo Runnel 5206108,
Allan Zirk 56647442.