Sellel lehel saate registreerida oma vaatlusala 2025. aasta loodusvaatluste maratonile. Registreerimise avame 21. veebruaril.

Vaatlusalade registreerimine lõppeb:
31. märtsil 2025 avaliku programmiga vaatlusaladele, kes soovivad taotleda toetust,
30. aprillil 2025 avaliku programmiga vaatlusaladele,
31. mail 2025 avalikele ilma programmita aladele ja eraaladele.

Palun tutvu enne ala sisestamist registreerimise juhendiga.

Registreerimise juhend

Kui varem pole vaatlusala Loodusvaatluste maratonil kirjas olnud, siis vali "Uus vaatlusala". 2018–2024 osalenud vaatlusmaratonide alad leiad, kui teed aktiivseks valiku "Olemasolev vaatlusala". Kui olemasolev vaatlusala jääb eelnevate aastatega samaks (ei ole vaja piire muuta), siis leia nimekirjast enda vaatlusala nimi ja klõpsa sellele. Kui soovid olemasoleva vaatlusala piire veidi muuta, siis registreeri uus vaatlusala, aga kirjuta lahtrisse sama nimi ja lisa nimele laiend "_uus".

Vaatlusala nimi
Uue vaatlusala nimi palume kirjutada kujul Maakond Kohanimi. Kui vaatlusala asub suuremas linnas, võib nimeks panna Linn koht. TÜ loodusmuuseum ja botaanikaaed jätab endale õiguse vajadusel vaatlusala nime täpsustada.

Kirjeldus
Lühike kirjeldus vaatlusala kohta. Kas see asub mõne rajatise (looduskeskus, matkarada vm) juures, mille järgi avalikku vaatlusala oleks lihtne üles leida. Kirjelda lühidalt, kas tegemist on metsa, niidu, soo, pargi, koduaia vm elupaigaga. Vaatlusala valimise kohta võid lugeda ka korduma kippuvate küsimuste rubriigist.

Vaatlusala joonistamine
Suurenda kaarti, nii et saaksid kohe planeeritavat vaatlusala joonistama hakata. Kliki kaardivaate vasakul pool olevale joonistamise nupule (Draw a polygon). Piira ala kaardil klikkides, joonistamise lõpetab klikk kastikeses, kust alustasid joonistamist.

Vaatlusala tüüp

  • Avalik vaatlusala tegevustega
    Vaatlusalal on koordinaator, kes vastutab tegevuste eest ja on vaatlejaile kontaktisikuks, panustab omalt poolt ka kommunikatsiooni, et leida osalejaid.
    Vaatlusalal peab olema võimalik teha vaatlusi 24 tunni jooksul (tagatud ligipääs vaatlusterritooriumile).
    Vaatlusalal on abiks vähemalt üks erialaspetsialist, kes aitab teatud liigirühmi määrata.
    Vaatlusalal korraldatakse vähemalt üks loodusharidusliku sisuga üritus, loeng vms.

  • Avalik vaatlusala tegevusteta
    Vaatlusalal on koordinaator, kes on vaatlejaile kontaktisikuks.
    Vaatlusalal peab olema võimalik teha vaatlusi 24 tunni jooksul (tagatud ligipääs vaatlusterritooriumile).

  • Eramaa vaatlusala
    Vaatlusala kontaktisik annab korraldajatele infot vaatluspunkti kohta.
    Vaatlusala on eramaal, avalik juurdepääs puudub.

Toetuse taotlemine

Vaatlusalal toimuvate loodushariduslike sündmuste (vaatlusretkede, töötubade vm) korraldamiseks või vaatlusandmete kasutamiseks õpilastöö või populaarteadusliku artikli jaoks on võimalik taotleda toetust kuni 500 eurot, toetuse suurus sõltub planeeritud tegevuste mahust (soovitud summa kirjutada taotlusesse).

Toetust on võimalik taotleda, kui

  • vaatlusalal toimuvad avalikkusele suunatud sündmused või tegevused
    või
  • vaatlusandmeid kasutatakse uurimistöös või populaarteaduslikus töös (õpilasuurimistöö, bakalaureusetöö, populaarteaduslik artikkel, võimalus siduda teadustööga). Nõutav on täpsem visioon ja/või töö avaldamise nõusolek ajakirjalt, kokkulepe õpetajaga, kooli/ülikooliga.

Toetuse taotlemisel avaliku sündmuse läbiviimiseks täpsustage, milliste tegevuste toetamiseks toetust soovite taotleda. Palume lühidalt kirjeldada varasemat kogemust looduse tutvustamisel, loodushariduslike vm sündmuste korraldamisel. Millist asutust või organisatsiooni toetuse taotlemisel esindad. (Toetuse saamiseks sõlmitakse asutuse või organisatsiooniga leping.)

Kui plaanite vaatlusalalt saadavaid andmeid kasutada (üli)õpilastöö või populaarteadusliku artikli vormistamiseks, siis palume kirjeldada töö/artikli sisu, avaldamise vormi (õpilastöö, bakalaueruse töö, artikkel ajalehele/ajakirjale), eeldatavat valmimisaega, juhendaja nime (õpilas- ja üliõpilastööde puhul).

Toetust on võimalik taotleda kuni 31. märtsini 2025. Toetuse määramisest või mittemääramisest teavitatakse taotlejaid hiljemalt 7. aprillil e-kirja teel.


Lisainfo ja vaatlusaladega seotud küsimused

Margit Hirv
loodusvaatluste maratoni vaatlusalade koordinaator
Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed
margit.hirv@ut.ee
523 9736

Vaatlusala registreerimine

Uue vaatlusala registreerimiseks tuleb vaatlusala kaardile joonistada.

Registreeritud vaatlusalad

Ala Tüüp Kirjeldus Kontakt
Põltsamaa Tõrukese park
Jõgevamaa, Eesti
avalik vaatlusala ilma tegevuseta

Vaatlusala on mitmerindelise puistuga ajalooline mõisa metsapark ja elupaik, mis asub Põltsamaa linna serval, Tallinn-Tartu mnt ääres.

Heli Tetlov
Lääne-Virumaa Tammiku
Lääne-Virumaa, Eesti
eramaal asuv vaatlusala

Koduaed, niit ja mets