3 põhjust loodusvaatluste maratonil osaleda

02-06-2021

Inimeste motivatsioon loodusvaatluste maratonil osalemiseks on väga erinev. Siin kolm põhjust, miks võiks vaatlusmaratonist osa võtta.

Saad uusi teadmisi

Kui teed loodusvaatluste maratoni enda koduümbruses, siis saad uusi teadmisi enda lähedal elavate liikide kohta. Loodusvaatluste maratoni eesmärk on kaardistada kõiki eluslooduse liike, nii et kui tunned mõnda elustikugruppi juba hästi (näiteks linnud ja taimed), siis võid põhjalikumalt uurida putukaid, tigusid või samblikke. Põhjalik nimekiri määrajatest. Kui mõni liik jääb endal määramata, siis maratoni ajal võid lihtsalt foto sisestada ja Elurikkuse liigieksperdid määravad selle sinu eest ära.

Enne vaatlema asumist võid oma vaatlusala ka Rohemeetriga ära mõõta. Rohemeeter näitab, kui loodussõbralik on sind ümbritsev maastik ja mida saad ümbruskonna elurikkuse heaks ära teha.

Panustad andmekogude täiendamisse

Kui palju inimesi samal ajal paljudes kohtades loodust vaatlevad, siis koguneb sellest suur hulk andmeid. Üks loodusteadlane ei suuda üksi vaatlusi tehes nii palju andmeid nii lühikese aja jooksul koguda. Iga-aastane samal ajal vaatlemine võimaldab märgata ka looduses toimuvaid muutusi. Kliimamuutustega kohanevas maailmas on erinevad loodusandmed olulise väärtusega, et teadlased saaksid neid oma hüpoteeside kontrollimiseks kasutada.

Maratonil kogutud andmed jõuavad eElurikkuse andmeportaali. eElurikkus on avalik portaal, mis kuvab informatsiooni Eesti elurikkuse ehk bioloogilise mitmekesisuse kohta. Portaali eesmärgiks on kokku tuua teaduse, seire ja harrastusteaduse andmed.

Värskes õhus liikumine on tervislik

Liikumine, eriti värskes õhus liikumine, on tervisele hea. Lisaks füüsilise tervise parandamisele aitab liikumine ka vaimset tervist hoida. Kui sulle meeldib looduses liikuda, siis esita endale väljakutse ja osale loodusvaatluste maratonil. See on hea võimalus koos pere või sõpruskonnaga midagi teistsugust teha. Võid registreerida oma isikliku loodusvaatluste maratoni ala või mõnel avalikul vaatlusalal loodust avastada.

Võib juhtuda, et pärast loodusvaatluste maratonil osalemist vaatad loodust hoopis teise pilguga.

Oma vaatlusala saad kirja panna 4. juunini. Loe lisaks: https://elurikkus.ee/lvm/registreeritud-vaatlusalad Maratonil saab osaleda ka mõnel avalikul vaatlusalal vaatlusi tehes. Kõik vaatlusalad leiad https://elurikkus.ee/lvm/2021

Loodusvaatluste maraton toimub 12.–13. juunil 2021. Sündmus on osa seitsmendast Loodusfestivalist, mis sel aastal toimub 7.–13. juunil.

Loodusvaatlejad RMK Pähni looduskeskuse vaatlusalal 2020. aasta maratonil. Foto: Veljo Runnel